εγκατάσταση και lilo

Greek Forum
User avatar
SeiriOS
Posts: 13
Joined: 13. Nov 2010, 07:15
Location: Athens, Greece

εγκατάσταση και lilo

Post by SeiriOS »

Έκανα μία δοκιμή να εγκαταστήσω το salix - kde στον φορητό της δουλειάς και κόλλησα στον lilo.
δεν έχω καταλάβει πως τον εγκαθιστούμε και δεν τον έπαιρνε για εγκατάσταση , γιατί μου ζήταγε άλλο ένα linux partition.
Μήπως η πατατιά έγκειται στο οτι δεν έχω ξεχωριστό /boot partition?
Άν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς κάνω εκεί στο τέλος της εγκατάστασης θα του ήμουν υπόχρεος.

υ.γ. εκεί στις εγγραφές του lilo μου βγάζει 2 επιλογές , μία τα windows και μία το / του salix κι εκεί κολλάω, άν αυτό βοηθάει.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by gapan »

Δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες. Εγκατάσταση μέσω του installation disc ή του live; Πως είναι οι δίσκοι σου και τα partitions σου; Όταν έφτασες να εγκαταστήσεις το Lilo τι ακριβώς έκανες; Αν είχες το installation disc, η επιλογή Simple κάνει ότι χρειάζεται, δεν υπάρχει ανάγκη να κάνεις σχεδόν τίποτα. Στο live υπάρχει το lilosetup που βοηθάει στην εγκατάσταση. Πάντως ξεχωριστό /boot σίγουρα δεν χρειάζεται.
Image
Image
User avatar
SeiriOS
Posts: 13
Joined: 13. Nov 2010, 07:15
Location: Athens, Greece

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by SeiriOS »

gapan wrote:Δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες. Εγκατάσταση μέσω του installation disc ή του live; Πως είναι οι δίσκοι σου και τα partitions σου; Όταν έφτασες να εγκαταστήσεις το Lilo τι ακριβώς έκανες; Αν είχες το installation disc, η επιλογή Simple κάνει ότι χρειάζεται, δεν υπάρχει ανάγκη να κάνεις σχεδόν τίποτα. Στο live υπάρχει το lilosetup που βοηθάει στην εγκατάσταση. Πάντως ξεχωριστό /boot σίγουρα δεν χρειάζεται.

Σόρρυ παιδιά.
μέσω live cd δοκίμασα και άν θυμάμαι καλά έχω έναν με 80gb, τα 40 με vista και τα υπόλοιπα 15 > /root , 23.5 > /home και το υπόλοιπο 1.6 swap με extended είναι νομίζω για το λινουξ.

Θα δοκιμάσω όταν ξαναπάω μεθαύριο με το installation disc , αλλά με το lilosetup άκρη δεν έβγαλα γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να επιλέξω εκεί και τι options θέλει, που θα τον εγκαταστήσει εννοώ, δεν με άφηνε να τον ορίσω πουθενά.

Σε vbox που το δοκίμασα , μου έδινε την επιλογή του salix στον lilo, ενώ τώρα μου δίνει και τα vista και το λινουξ partition και ότι και άν δοκίμασα δεν το δέχεται. Έβαλα στο windows - windows και στο λινουξ - salix , αλλά τίποτα. Δοκίμασα μόνο με το ένα , αλλά ούτε εκεί μπορούσε να εγκατασταθεί.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by gapan »

Δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύτηκες, ειδικά με το lilosetup. Απλά δίνεις ετικέτες (ονόματα) στα partition (αν θέλεις τους αλλάζεις και σειρά) που βρίσκει και πατάς το "Εγκατάσταση εκκινητή Lilo".
Image
Image
User avatar
SeiriOS
Posts: 13
Joined: 13. Nov 2010, 07:15
Location: Athens, Greece

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by SeiriOS »

Σαμπώς εγώ κατάλαβα νομίζεις τι γίνεται ? Πρώτη φορά το παθαίνω κι έχω εγκαταστήσει ουκ ολίγες διανομές, από debian μέχρι archlinux.
Αυτό κάνω εκεί που λές, δίνω τα ονόματα όπως λές , αλλά δεν γίνεται η εγκατάσταση του lilo.
Τι να πώ, έχεις ακουστά για τα φαντάσματα στο λίνουξ ? : Ρ

Άσε να το ξαναδοκιμάσω μόλις βρώ χρόνο για να σου και τι ακριβώς μήνυμα μου έβγαζε. Έλεγε κάτι πως πρέπει να ορίσω κάποιο λίνουξ για boot και κάτι τέτοια, δεν θυμάμαι καλά.
User avatar
SeiriOS
Posts: 13
Joined: 13. Nov 2010, 07:15
Location: Athens, Greece

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by SeiriOS »

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ.
Ξεκίνησα εγκατάσταση στον σταθερό, από live cd kde, κι επέλεξα την basic εγκατάσταση, αλλά εδώ και κανά 15΄ έχει κολλήσει στην δημιουργία του /etc/fstab.
Intel Core 2duo , 3GB , Nvidia GT210 κάρτα γραφικών άν βοηθάνε αυτά. Ξέρει κανείς άν παίζει κάτι, κάνει κανά μισάωρο η ιστορία του fstab ή κόλλησε για τα καλά στο σημείο αυτό ?
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by gapan »

Όχι, δεν έπρεπε να κολλήσει έτσι εκεί. Πως είναι τα partitions σου; Δώσε ένα fdisk -l από το live cd.
Image
Image
djemos
Salix Warrior
Posts: 1433
Joined: 29. Dec 2009, 13:45
Location: Greece

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by djemos »

Πριν λίγο έκανα εγκατάσταση σε virtual-box το salix-kde-live σε basic mode και η εγκατάσταση έγινε κανονικά.
Κάτι άλλο φταίει με το σύστημά σου.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by gapan »

SeiriOS, αν δεις ότι δεν δουλεύει έτσι με τίποτα, δοκίμασε το standard installation CD. Δώσε όμως τουλάχιστον το αποτέλεσμα της εντολής που σου είπα και πες που θέλεις να εγκαταστήσεις το salix.
Image
Image
User avatar
SeiriOS
Posts: 13
Joined: 13. Nov 2010, 07:15
Location: Athens, Greece

Re: εγκατάσταση και lilo

Post by SeiriOS »

djemos wrote:Πριν λίγο έκανα εγκατάσταση σε virtual-box το salix-kde-live σε basic mode και η εγκατάσταση έγινε κανονικά.
Κάτι άλλο φταίει με το σύστημά σου.
Σε Vbox κανονικά είχε γίνει κι εμένα με μόνη εξαίρεση το δίκτυο.
Post Reply