salix versions

Greek Forum
Post Reply
auankarag
Posts: 45
Joined: 24. Dec 2009, 08:19

salix versions

Post by auankarag »

εχω εγκαταστησει την εκδοση salix 13.0 και χθες ανακοινωθηκε η 13.0.2,με διορθωσεις στον πυρηνα κλπ
μπορω να βαλω την νεα εκδοση με το slackpkg,αφου πρωτα στο αρχειο ρυθμισεων του slaptget,αφαιρεσω τις εξαιρεσεις απο τις αναβαθμισεις,οπως πχ τα aaa,udev,kernel κλπ,κατα ποσο ειναι ασφαλες αυτο.
Σημειωνω οτι χρησιμοποιω μονο slackware εδω και πεντε χρονια,αλλα μαλλον θα κρατησω μονο το salix.
Εννοειτα οτι θα διορθωσω και τα repository αν χρειαστει,μουρχεται κριμα να διαγραψω την αρχικη εκδοση 13.0,γιατι εχω εγκαταστησει μυρια οσα πακεττα.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: salix versions

Post by gapan »

Καλώς ήρθες auankarag!

Σαφώς και δεν χρειάζεται να κάνεις καινούρια εγκατάσταση και ούτε χρειάζεται να διορθώσεις τα repositories, τα ίδια είναι άλλωστε. Απλά δώσε

Code: Select all

slapt-get -u
slapt-get --upgrade
και θα αναβαθμιστούν όλα τα πακέτα στις εκδόσεις που είναι στο 13.0.2. Όταν τρέξεις το --upgrade (μπορείς να το κάνεις ξανά αν έχει χαθεί προς τα πάνω η λίστα), θα δεις ότι τα πακέτα του kernel δεν θα εγκατασταθούν γιατί είναι στην λίστα EXCLUDE και εξαιρούνται. Αυτό συμβαίνει για να μην γίνει κάποιο upgrade του kernel χωρίς να πολυκαταλαβαίνει τι κάνει ο χρήστης. Απλά για τα πακέτα του kernel που σου λέει ότι δεν θα εκτατασταθούν αναβάθμισε τα "χειροκίνητα" με:

Code: Select all

slapt-get -i kernel-huge-smp kernel-modules-smp kernel-headers kernel-firmware
και αν το έχεις βάλει πρόσθεσε και το kernel-source. Και πολύ σημαντικό: μην ξεχάσεις να τρέξεις

Code: Select all

lilo -v
αμέσως μετά την αναβάθμιση του kernel.
Image
Image
auankarag
Posts: 45
Joined: 24. Dec 2009, 08:19

Re: salix versions

Post by auankarag »

Ευχαριστω για την απαντηση αυθημερον κιολας,την εφαρμοσα και ολα ειναι οκ.Με παραξενεψε ομως το οτι δεν χρειαστηκε επανεγκατασταση του nvidia driver.
Αλλη μια ερωτηση τωρα,γενικης φυσεως.Επειδη ειδα οτι το πληκτρολογιο κλπ,ρυθμιστηκαν μεσω του /etc/hal/fdi/policy/10-keymap.fdi και οχι μεσω του xorg.conf,αυτος ο τροπος ειναι καλυτερος απο τον ας πουμε παραδοσιακο και γιατι.
Αυτα τα ρωταω γιατι εχω φτιαξει μια ιστοσελιδα με θεμα slackware και θελω να καταχωρω (στον ελευθερο χρονο μου) λυσεις σε θεματα που στην εκδοση απο 12.0 και εντευθεν εχουν αλλαξει ριζικα,με αποτελεσμα πολλοι χρηστες που θελουν να εγκαταστησουν slackware να απογοητευονται,πχ με την εγκατασταση των nvidia drivers διαπιστωσα οτι το xorgsetup που εγκαθιστα τον xf86 nv driver σε πρωτη φαση δεν λειτουργει στο slackware 13.0 και θελει το X - configure κλπ
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: salix versions

Post by gapan »

auankarag wrote:Ευχαριστω για την απαντηση αυθημερον κιολας,την εφαρμοσα και ολα ειναι οκ.Με παραξενεψε ομως το οτι δεν χρειαστηκε επανεγκατασταση του nvidia driver.
Δεν χρειάστηκε, γιατί είναι η ίδια έκδοση του kernel, απλά έχουν ενσωματωθεί κάποια secutiry patches.
auankarag wrote:Αλλη μια ερωτηση τωρα,γενικης φυσεως.Επειδη ειδα οτι το πληκτρολογιο κλπ,ρυθμιστηκαν μεσω του /etc/hal/fdi/policy/10-keymap.fdi και οχι μεσω του xorg.conf,αυτος ο τροπος ειναι καλυτερος απο τον ας πουμε παραδοσιακο και γιατι.
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερος, αλλά είναι ο τρόπος που προωθείται από τους developers του Xorg τώρα πια. Το κλασσικό xorg.conf οδεύει προς κατάργηση, αν και σε μένα μοιάζει πιο εύχρηστο από το hal, ίσως επειδή το έχω συνηθίσει. Αλλά αυτό που κάνουν είναι ότι προσπαθούν να μη χρειάζεται καθόλου πείραγμα από το χρήστη, όλα να δουλεύουν σωστά αυτόματα, και μάλλον το hal είναι καλύτερο γι'αυτό το σκοπό.
Image
Image
Post Reply