Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Greek Forum
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by filippos.xf »

Ναι, έτσι είναι η τρίτη γραμμή.
USERNAME = "filippos.xf" # εδώ βάζεις το username χωρίς το @gmail κομμάτι

Στην ακριβώς από κάτω γραμμή είναι ο κωδικός, ο οποίος είναι περίπλοκος κωδικός με αριθμούς σύμβολα κτλ.
Δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα αυτό;
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by gapan »

Μπορεις να σβήσεις τα υπόλοιπα και να το αφήσεις έτσι;

Code: Select all

USERNAME = "filippos.xf"
σε οποιαδήποτε περίπτωση, αυτό το αρχείο μπορείς να το τρέξεις και από ένα τερματικό για να βλέπεις τι βγάζει.
Image
Image
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by gapan »

Αχ, νομίζω ότι κατάλαβα. Σβήσε όλα τα σχόλια που έχω στα ελληνικά.
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Αχ, νομίζω ότι κατάλαβα. Σβήσε όλα τα σχόλια που έχω στα ελληνικά.
Αυτό έφταιγε. Τώρα δουλεύει κανονικά και μπορώ να πω ότι είναι μια χαρά. Ευχαριστώ! :)

Οπότε τις οδηγίες μέσα στο script αν θέλεις μπορείς να τις γράψεις είτε σε greeklish είτε στα αγγλικά κανονικά.
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Αν θέλεις κάνοντας click στο εικονίδιο να σου ανοίγει το gmail στον browser, μπορείς να προσθέσεις κι αυτή τη γραμμή στο τέλος του script:

Code: Select all

<click>midori https://www.gmail.com</click>
Προσθέτοντας την γραμμή έτσι, βγάζει σφάλμα.
Οπότε δοκίμασα να την προσθέσω όπως δείχνω παρακάτω και δούλεψε.

Code: Select all

print "<click>firefox https://www.gmail.com</click>"
Έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή για να δω αν στην είσοδο του συστήματος είναι όλα καλά. Για κάμποσα δευτερόλεπτα αυτό που αντικρίζω είναι ότι φαίνεται στην εικόνα παρακάτω.

http://i.imgur.com/TofqH.png

Αφού περάσει λίγη ώρα, δεν ξέρω ακριβώς πόση, τότε επανέρχεται το εικονίδιο στην φυσιολογική του μορφή και δουλεύει κανονικά. Γίνεται κάπως να αποφύγω αυτό που αντικρίζω κατά την είσοδο του συστήματος; Ίσως αν όριζα τον γενικό επόπτη να ανοίγει μετά από 30 δευτερόλεπτα; Πως θα το κάνω αυτό;

Επίσης μήπως γίνεται όταν υπάρχει κάποιο νέο μήνυμα στο email να εμφανίζεται και ένα pop up στην πάνω δεξιά γωνία; Αν δεν γίνεται δεν πειράζει.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by gapan »

Δοκίμασε να βάλεις αυτό πριν το import feedparser:

Code: Select all

import time
time.sleep(30)
Αυτό θα το κάνει να περιμένει 30 δευτερόλεπτα πριν τσεκάρει.

Και για το notification, δοκίμασε αυτό πριν το else

Code: Select all

import pynotify
pynotify.init("Mail")
m = pynotify.Notification("You've got mail")
m.show()
Αυτό όμως έχει το μειονέκτημα ότι αν δεν διαβάσεις τα mail σου θα στο βγάζει κάθε λεπτό.
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Δοκίμασε να βάλεις αυτό πριν το import feedparser:

Code: Select all

import time
time.sleep(30)
Αυτό θα το κάνει να περιμένει 30 δευτερόλεπτα πριν τσεκάρει.
Το έβαλα πριν το import feedparser και μετά εξαφανίστηκε ο γενικός επόπτης.
Περίμενα να περάσουν 30 δευτερόλεπτα αλλά δεν εμφανιζόταν μετά, οπότε το αφαίρεσα αυτό προς το παρόν.
Θα το ξανά δοκιμάσω όμως πάλι σε λίγο μια ακόμη φορά για σιγουριά.
gapan wrote:Και για το notification, δοκίμασε αυτό πριν το else

Code: Select all

import pynotify
pynotify.init("Mail")
m = pynotify.Notification("You've got mail")
m.show()
Πράγματι ναι μεν δουλεύει, ωστόσο αν δεν κάνω κλικ στο εικονίδιο για να μπω να διαβάσω το μήνυμα το pop up εμφανίζεται ξανά και ξανά κάθε 30 δευτερόλεπτα.
Last edited by filippos.xf on 11. Dec 2012, 17:02, edited 1 time in total.
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Δοκίμασε να βάλεις αυτό πριν το import feedparser:

Code: Select all

import time
time.sleep(30)
Αυτό θα το κάνει να περιμένει 30 δευτερόλεπτα πριν τσεκάρει.
Όχι εντάξει, τελικά αυτό δουλεύει με το 30 που έβαλες στην παρένθεση.
Εγώ είχα δοκιμάσει το αρχικό που έδωσες με 30000 αν δεν κάνω λάθος, με το (30) δουλεύει κανονικά.

edit

Λοιπόν, με το παραπάνω ο γενικός επόπτης ανοίγει μετά από 30 δευτερόλεπτα μετά την είσοδο μας στο σύστημα. Ελέγχει μια φορά στο email αν υπάρχουν μη αναγνωσμένα μηνύματα και μπορούμε να κάνουμε κλικ για να τα δούμε, όταν περάσουν άλλα 30 δευτερόλεπτα όμως ο γενικός επόπτης παγώνει. Δεν λειτουργεί ούτε το κλικ πάνω στο εικονίδιο, ούτε αλλάζει το εικονίδιο εφόσον διαβάσω τα μηνύματα. Απλά μένει παγωμένο.

Αν αφαιρέσω το import time time.sleep(30) τότε ο επόπτης επανέρχεται και δουλεύει κανονικά, ενώ ταυτόχρονα στον περιηγητή ανοίγουν αρκετές καρτέλες με το gmail επειδή έκανα κλικ στο εικονίδιο καθώς ήταν παγωμένο. :mrgreen: Και κάπως έτσι επανέρχομαι σε αυτό. http://i.imgur.com/TofqH.png
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by gapan »

Ναι, εδώ υπάρχει πρόβλημα. Το βάζεις να περιμένει για 30 sec, αλλά βάζεις επίσης το γενικό επόπτη να τρέχει κάθε 30 sec. Βασικά, όσο τρέχει το script, το plugin παγώνει, οπότε γι'αυτά τα 30 sec που περιμένει έτσι κι αλλιώς θα παγώνει. Αν βάλεις το plugin να ανανεώνεται κάθε 5 λεπτά ας πούμε, τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απλά θα φαίνεται να παγώνει για 30 sec κάθε 5 λεπτά.

Αυτό προς το παρόν, μπορεί να σκεφτώ και τίποτα άλλο.
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Μικροπροβλήματα με την έκδοση Salix Xfce 14.0

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Ναι, εδώ υπάρχει πρόβλημα. Το βάζεις να περιμένει για 30 sec, αλλά βάζεις επίσης το γενικό επόπτη να τρέχει κάθε 30 sec. Βασικά, όσο τρέχει το script, το plugin παγώνει, οπότε γι'αυτά τα 30 sec που περιμένει έτσι κι αλλιώς θα παγώνει. Αν βάλεις το plugin να ανανεώνεται κάθε 5 λεπτά ας πούμε, τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απλά θα φαίνεται να παγώνει για 30 sec κάθε 5 λεπτά.
Έχεις δίκιο, αυτό έφταιγε. Το έβαλα να περιμένει 10 sec. και να τρέχει κάθε 120 sec., όλα μου φαίνονται οκ τώρα και μετά από επανεκκίνηση του υπολογιστή. Πάντως για να καταλάβω, η ώρα που περιμένει είναι μόνο για μια φορά στην αρχή κατά την είσοδο του συστήματος και μετά απλά τρέχει στα δευτερόλεπτα που του έχω ορίσει;
gapan wrote:Αυτό προς το παρόν, μπορεί να σκεφτώ και τίποτα άλλο.
Ίσως αυτό το βίντεο σου δώσει ιδέες, δείχνει όλα όσα έκανε το παλιό mail watch από τα xfce goodies. http://youtu.be/9eZbB5vbTSY

Να σε καλά για το Script! ;)
Post Reply