Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Greek Forum
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by filippos.xf »

Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω έναν διαχειριστή κωδικών (password manager) που να λειτουργεί άψογα με το Xfce, να είναι ασφαλές και να έχει επιλογή password generator. Θέλω να αντικαταστήσω το Keepassx. Η ομάδα του Xfce όλο κι όλο έναν διαχειριστή κωδικών έχει ως προτεινόμενο στην σχετική λίστα https://wiki.xfce.org/recommendedapps, είναι ο Figaro's Password Manager 2. Το έκανα εγκατάσταση και είδα τις επιλογές του, μια χαρά είναι από επιλογές. Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως, δεν λειτουργεί η αντιγραφή username/password. Όσες φορές κι αν δοκίμασα δεν γινόταν το copy.

Κοίταξα στα Gslapt/Sourcery και βρήκα τα παρακάτω.

KeePassX - Αυτό έχω και θέλω να το αντικαταστήσω
GPass - Το έκανα εγκατάσταση για να το δω και δουλεύει κανονικά, κάτι άκουσα όμως ότι μάλλον σταμάτησε η υποστήριξη του. Ισχύει;
Figaro's Password Manager 2 - Δεν δουλεύει η αντιγραφή username/password.

Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν κι άλλοι password managers. Εσείς τι προτείνεται;

Υπάρχει και το lastpass σε firefox/chromium αλλά δεν είναι εύκολο να εμπιστευτείς κάτι τέτοια, πόσο μάλλον όταν δεν είναι open source.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by gapan »

Εγώ το gpass χρησιμοποιώ. Μια χαρά μου κάνει τη δουλειά που πρέπει να κάνει. Τώρα το "δεν υποστηρίζεται πια" δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει. Σίγουρα έχει αρκετό καιρό (χρόνια) να βγει καινούρια έκδοση, αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται έτσι κι αλλιώς. Από τη στιγμή που τρέχει και κάνει compile χωρίς προβλήματα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Τώρα το "δεν υποστηρίζεται πια" δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει. Σίγουρα έχει αρκετό καιρό (χρόνια) να βγει καινούρια έκδοση, αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται έτσι κι αλλιώς.
Ναι εννοούσα ότι έχει χρόνια να βγει νεότερη έκδοση, δεν ξέρω αν είναι παρατημένο project.
Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα τότε εντάξει θα χρησιμοποιώ το gpass. Ευχαριστώ! ;)

Για backup της database που βγαίνει από το gpass υποθέτω ότι κρατάω το passwords.gps που υπάρχει στο .gpass στο home.
Last edited by filippos.xf on 21. Dec 2012, 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by gapan »

filippos.xf wrote:Για backup της database που βγαίνει από το gpass υποθέτω ότι κρατάω το passwords.gps που υπάρχει στο .gpass στο home.
Ναι.
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by filippos.xf »

Απλά να αναφέρω κάτι ακόμα. Θα ήταν καλό το Figaro's Password Manager 2 να δούλευε κανονικά δίχως προβλήματα στο Salix, για δύο λόγους. Πρώτον γιατί είναι ο μοναδικός password manager στα recommended apps της ομάδας του xfce και δεύτερον γιατί υπάρχει εφαρμογή και για το android http://braiden.org/?p=188. Άρα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει την ίδια database και στον υπολογιστή με το salix και στο android κινητό του.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by gapan »

filippos.xf wrote:Απλά να αναφέρω κάτι ακόμα. Θα ήταν καλό το Figaro's Password Manager 2 να δούλευε κανονικά δίχως προβλήματα στο Salix,
Γιατί, τι προβλήματα έχει;
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Γιατί, τι προβλήματα έχει;
Δεν λειτουργεί το Copy Password και το Copy Username στο δεξί κλικ επάνω σε κάποιο λογαριασμό.

http://i.imgur.com/SyLRU.png
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by gapan »

Αν συμβαίνει αυτό, είναι πρόβλημα της εφαρμογής, δεν έχει να κάνει με το salix...
Image
Image
User avatar
filippos.xf
Posts: 38
Joined: 28. Oct 2012, 09:02

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by filippos.xf »

gapan wrote:Αν συμβαίνει αυτό, είναι πρόβλημα της εφαρμογής, δεν έχει να κάνει με το salix...
Υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει καλά μια εφαρμογή επειδή έγινε εγκατάσταση μέσω Sourcery;
Ίσως να θέλει κάτι ακόμα για να δουλέψει σωστά, κάποια εξάρτηση, δεν ξέρω. Εκτός αν έχει όντως πρόβλημα η εφαρμογή.
Θα δω αν μπορέσω στις επόμενες μέρες να την δοκιμάσω σε άλλη διανομή.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6241
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Προτεινόμενος διαχειριστής κωδικών για Xfce;

Post by gapan »

filippos.xf wrote:Υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει καλά μια εφαρμογή επειδή έγινε εγκατάσταση μέσω Sourcery;
Όχι, έχει σίγουρα πρόβλημα η εφαρμογή.
Image
Image
Post Reply