Το νέο μου SALIX 14.0

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Το νέο μου SALIX 14.0

Post by GRITAR »

Φίλοι του Salix γειά σας. Μόλις χθές μετά από πολλή σκέψη εγκατέστησα στο λάπτοπ μου(τη παλιοσειρά hp compaq nx6110) τη νέα έκδοση 14.0. Λέω μετά από πολλή σκέψη, γιατί μέχρι τώρα είχα την προηγούμενη 13.37 και ήμουν τρελά ικανοποιημένος...Ευτυχώς δεν το μετάνιωσα...θα'λεγα ότι έπρεπε να κάνω την εγκατάσταση πιο νωρίς.Σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση, το μόνο που με <<χάλασε>> είναι ότι δεν βρήκα το πρόγραμμα stardict (πρόγραμμα μεταφράσεων σε διάφορες γλώσσες) το οποίο εμένα προσωπικά μου ήταν πολύτιμο καθότι ήταν ελαφρύ, με αξιόπιστες μεταφράσεις λέξεων-κειμένων και μέσα στα γούστα μου. Φανταστείτε ότι χάρη και σε αυτό το πρόγραμμα, μπόρεσα να δώσω μαθήματα βουλγάρικων 3 εξαμήνων στο πανεπιστήμιο. Αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει και σε αυτή την έκδοση. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για το μήπως το παραπάνω πρόγραμμα αντικαταστάθηκε με κάποιο άλλο που εγώ το αγνοώ.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Το νέο μου SALIX 14.0

Post by gapan »

Τα είπαμε και στο identi.ca αλλά τελικά τι πρόβλημα βγάζει το stardict από τα slackbuilds (μέσω του Sourcery); Και δοκίμασες τις εναλλακτικές που σου είπα; mate-dictionary, xfce4-dict και qstardict...
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Το νέο μου SALIX 14.0

Post by GRITAR »

Καλησπέρα. Δοκίμασα όπως μου είπατε τα εναλλακτικά προγράμματα, αλλά όπως έγραψα και στο identi.ca δεν κάνουν για την δουλειά. Όσο για το qstardict από το sourcery, αυτό μου εμφάνισε μήνυμα ότι υπήρξαν προβλήματα στη μεταγλώττιση, αν χρησιμοποιώ σωστά την ισχύουσα ορολογία και συνεπώς δεν εγκαταστάθηκε. Κατά συνέπεια και επειδή οι γνώσεις μου δεν πάνε παραπάνω (ελπίζω προς το παρόν), δεν μπορώ να ξέρω αν το εν λόγω πρόγραμμα είναι καλό ή όχι. Όταν είχα εγκατεστημένο το 13.37 (την ειδική έκδοση για το περιοδικό linux το ελληνικό), το πρόγραμμα stardict που σημειωτέον ήταν ήδη εγατεστημένο (έτσι έμαθα ότι υφίσταται), δούλευε πολύ καλά. Προσωπικά το χρησιμοποιούσα σχεδόν καθημερινά. Το 14.0 που εγκατέστησα ήταν και αυτό από το dvd του εν λόγω περιοδικού (τελευταίο τεύχος). Τώρα το γιατί επιμένω ρωτώντας για το συγκεκριμένο πρόγραμμα η απάντηση συνίσταται στα εξής : 1. Όταν έχεις ένα κείμενο σε ηλεκτρονική μορφή, πχ στα βουλγάρικα, είναι άλλο να συνδέεσαι αρχικά στο firefox και μετά να χρησιμοποιείς το πρόσθετο im translator, και άλλο να έχεις ένα πρόγραμμα για αυτή την δουλειά( άλλο είναι να έχεις εξαρχής ένα λεξικό βιβλίο και άλλο να ψάχνεις να βρεις σε ένα βιβλίο άσχετο που μέσα του σε κάποιο σημείο έχει και την λέξη που θέλεις) 2. Νομίζω ότι ταιριάζει γάντι με την φιλοσοφία του Salix: ένα πρόγραμμα για κάθε δουλειά και καλό. Όπως και να'χει ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας και τον χρόνο να ασχοληθείτε με το πρόβλημά μου. Εάν έχετε κάποια νεώτερη εξέλιξη παρακαλώ ενημερώστε με.
djemos
Salix Warrior
Posts: 1433
Joined: 29. Dec 2009, 13:45
Location: Greece

Re: Το νέο μου SALIX 14.0

Post by djemos »

Post Reply