ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by GRITAR »

Προσπαθώ να εισαγάγω στο exaile, ροές ραδιοφώνου όμως δεν τις δέχεται εμφανίζοντας άλλοτε ότι λείπει κάποιο πρόσθετο του gstreamer και άλλοτε αδυναμία εκτέλεσης της αναπαραγωγής. Εκτιμώ ότι για να υπάρχει ως προεπιλεγμένο πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής και στις δυο εκδόσεις του SALIX (13.37 και 14.0) που χρησιμοποιώ, πρέπει να έχει πολλές δυνατότητες τις οποίες δεν μπορώ να εξακριβώσω πλήρως. Εννοείται ότι ό,τι υπάρχει για gstreamer στο gslapt και το sourcery το έχω εγκαταστήσει. Τι γίνεται λάθος; Το ίδιο μου εμφανίζει και το clementine. Ευχαριστώ.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by gapan »

Δώσε ένα παράδειγμα σταθμού...
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by GRITAR »

Ας πούμε κάποιο url σταθμού που περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα SHOUTCAST ίσως; Αλλά να προτείνω κάτι; Να το πάμε ανάποδα; Να μου δώσετε κάποια url που γνωρίζετε ότι παίζουν με το εν λόγω πρόγραμμα ώστε να τα δοκιμάσω και εγώ στο pc μου;
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by gapan »

Αυτό πχ που το βρήκα στο shoutcast παίζει μια χαρά (το πρώτο που δοκίμασα):
http://yp.shoutcast.com/sbin/tunein-station.pls
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by GRITAR »

Δουλεύει και σε μένα. Αυτό λοιπόν που έφταιγε ήταν η λάθος εισαγωγή του url του σταθμού. Δεν έχω καταλάβει που ακριβώς υφίσταται το url κάθε σταθμού. Χρησιμοποιούσα τη διεύθυνση του κάθε σταθμού στο διαδίκτυο.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by gapan »

Μα φυσικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το url της ιστοσελίδας. Αυτό δείχνει απλά σε κάποια ιστοσελίδα χωρίς καμία πληροφορία για το stream. Κανένα απολύτως πρόγραμμα δεν θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει, όχι μόνο το exaile. Χρειάζεσαι κάποιο url που να δείχνει σε κάποιο playlist ή stream απευθείας. Αυτό που βρήκα εγώ το βρήκα κάνοντας click στο σταθμό στην ιστοσελίδα του shoutcast, και μετά στο player που έβγαλε πάτησα το COPY EMBED CODE. Εκεί μέσα περιλαμβάνει το url για το playlist που παίζει. Μέσα στο playlist περιλαμβάνει συγκεκριμένα streams που θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις κατευθείαν.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by GRITAR »

Δουλεύει κανονικά το πρόγραμμα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το θέμα με τα url το ψάχνω αυτό το διάστημα. Το απολαμβάνω το exaile. Θα τα πούμε σύντομα με νεώτερες απορίες...
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by GRITAR »

Συνεχίζοντας να ασχολούμαι με το θέμα έχω να προτείνω το εξής site http://www.radiosure.com/stations/. Υπάρχουν χιλιάδες ροές σταθμών. Έτσι πλέον ακούω ραδιοφωνικούς σταθμούς όπως το Καστοριά fm και το Metropolis 95.5 μέχρι σταθμούς στην Νέα Ζηλανδία. Ανακαλύπτοντας ότι υπάρχει ως πρόσθετο και το Jamendo (χιλιάδες επιπλέον επιλογές μουσικής) τείνω να κάνω το Exaile, ως το αγαπημένο μου πρόγραμμα.
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXAILE

Post by GRITAR »

Σε συνέχεια των προηγούμενων μηνυμάτων έχω να πω το εξής: αναβάθμισα το Exaile στην νέα του έκδοση 3.4.4 . Πλέον σε αυτήν υπάρχει και δυνατοτητα σύνδεσης στους servers των Icecast και Somafm. Χιλιάδες επιπλέον σταθμοί ραδιοφώνου και όχι μόνο. Μουσική απεριόριστη. Αρχίζει η α π ο γ ε ί ω σ η!
Post Reply