Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.0

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.0

Post by GRITAR »

Καλημέρα σε όλους.
Πριν 4 μήνες εγκατέστησα τον περιηγητή Sea Monkey (έκδοση 2.21) από το Gslapt, για λόγους καθαρά περιέργειας. Στη συνέχεια τον απεγκατέστησα. Διαβάζοντας τον τελευταίο οδηγό για το SALIX 14.1 με τον Document Viewer 1.4.0, διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να αξιοποιήσω τους υπερσυνδέσμους που ο οδηγός περιείχε. Πιο συγκεκριμένα πατώντας πάνω σε έναν οποιοδήποτε υπερσύνδεσμο, μου έβγαζε το μήνυμα :
Αποτυχία εκτέλεσης θυγατρικής διεργασίας "/usr/lib/seamonkey-2.21/seamonkey" (Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος)
.
Προσπαθώντας να επιλύσω το πρόβλημα έκανα τα παρακάτω:
1. Επανεγκατέστησα τον Document Viewer 1.4.0.
2. Απεγκατέστησα πλήρως και επανεγκατέστησα τον Document Viewer 1.4.0.
3. Επανεγκατέστησα τον Sea Monkey (2.24 έκδοση) και όντως τότε οι υπερσυνδέσεις λειτουργούσαν κανονικά (άνοιγαν βέβαια με τον Seamonkey παρότι ως προεπιλογή περιηγητή, έχω τον Midori).
4. Απεγκατέστησα τον Seamonkey και ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα. Μάλιστα διαπίστωσα ότι το ίδιο πρόβλημα εμφανίζει και το Engrampa 1.4.0.
Κάποια ιδέα για να επιλυθεί το πρόβλημα;
Καλή σαρακοστή.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by gapan »

Περίεργο αυτό που περιγράφεις. Δοκίμασε το παρακάτω: Αν δεν το έχεις εγκατέστησε το dconf, και τρέξε το dconf-editor. Πήγαινε στο org/mate/desktop/applications/browser και άλλαξε το exec στον browser που θέλεις.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by GRITAR »

Gapan, ακολούθησα τις οδηγίες σου (εγκατέστησα από το Glapt, το dconf έκδοση 0.12.1-i486-1gv). Δεν υπάρχει όμως η επιλογή που αναφέρεις (org/mate/applications/browser) αλλά μόνο η org/mate/atril/default. Η επιλογή που έχει την υποκατηγορία ''applicatios'' είναι η org/gnome/applications/ .. η οποία δεν περιέχει την κατηγορία ''browser''. Κατά συνέπεια δεν μπορώ να αλλάξω το exec στον browser που θέλω, όπως μου προτείνεις.
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by GRITAR »

Επίσης θα'θελα να προσθέσω πως το παραπάνω πρόβλημα μου εμφανίζεται και σε άλλα προγράμματα και συγκεκριμένα στο Viewnior, το Excaile, το Parole και το Gimp.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by gapan »

Άρα είναι πρόβλημα όλων των gtk εφαρμογών, όχι των εφαρμογών του mate ειδικά. Εδώ όταν εγκαθιστώ το firefox/seamonkey τα links ανοίγουν με αυτά, αλλά όταν τα απεγκαθιστώ ανοίγουν με το midori κανονικά. Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με εσένα. Μπορείς να δεις ποια είναι τα περιεχόμενα του .local/share/applications;
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by GRITAR »

Τo περιεχόμενo του usr/local/share/ είναι ένας φάκελος κενός ,με ονομασία Perl5.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by gapan »

Όχι το /usr/local/share. Το ~/.local/share/... Στο home σου.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by GRITAR »

Code: Select all

gritar[share]$ cd ~/.local/share/applications
gritar[applications]$ ls
Salix_OS___?_View_topic_-_Εγκατάσταση_Google_Earth_σε_SALIX_13.37.desktop  userapp-SeaMonkey-1Z8G4W.desktop
defaults.list								   userapp-SeaMonkey-LJYZBX.desktop
mimeapps.list								   userapp-SeaMonkey-WSYB4W.desktop
mimeinfo.cache
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by gapan »

Για αρχή σβήσε τα userapp-Seamonkey αρχεία και δοκίμασε ξανά.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Δυσλειτουργία σε Document Viewer 1.4.0 και Engrampa 1.4.

Post by GRITAR »

Ναι gapan τα έσβησα όπως μου είπες. Το πρόβλημα επιδιορθώθηκε. Άνοιξα όλα τα προγράμματα που είχα διαπιστώσει το πρόβλημα και ανοίγουν κανονικά. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
Post Reply