Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Post by GRITAR »

Προσπαθώντας να αναβαθμίσω σε SALIX 14.1 ακολούθησα τις οδηγίες, που αναγράφονται στο wiki, για το θέμα.
Εκτιμώ ότι "χάνω" κάποια λεπτομέρεια, γιατί παρότι αλλάζω, στα αρχεία που πρέπει, τις καταλήξεις από 14.0 σε 14.1 στην συνέχεια πατώντας ''αποθήκευση'', βγαίνει παράθυρο που ενημερώνει ότι η αποθήκευση είναι αδύνατη. Επίσης στο δικό μου φάκελο /etc/slapt-get υπάρχουν δύο αρχεία (slapt-getrc και slapt-getrc new) και δύο αρχεία (slapt-srcrc slapt-scrc new). Φαντάζομαι ότι αυτό γίνεται γιατί κάποια στιγμή άλλαξα τους mirrors ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

1. Η όλη διαδικασία αναβάθμισης πρέπει να γίνει από το τερματικό; Υπάρχει κάποια άλλη λεπτομέρεια;
2. Υπάρχει δυνατότητα να υπάρξει κάποιο παράδειγμα με εικόνες , για το θέμα, σε μελλοντικό οδηγό (Startup Guide);
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Post by gapan »

GRITAR wrote:Προσπαθώντας να αναβαθμίσω σε SALIX 14.1 ακολούθησα τις οδηγίες, που αναγράφονται στο wiki, για το θέμα.
Εκτιμώ ότι "χάνω" κάποια λεπτομέρεια, γιατί παρότι αλλάζω, στα αρχεία που πρέπει, τις καταλήξεις από 14.0 σε 14.1 στην συνέχεια πατώντας ''αποθήκευση'', βγαίνει παράθυρο που ενημερώνει ότι η αποθήκευση είναι αδύνατη. Επίσης στο δικό μου φάκελο /etc/slapt-get υπάρχουν δύο αρχεία (slapt-getrc και slapt-getrc new) και δύο αρχεία (slapt-srcrc slapt-scrc new). Φαντάζομαι ότι αυτό γίνεται γιατί κάποια στιγμή άλλαξα τους mirrors ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;
Δεν μπορείς να τα επεξεργαστείς αυτά τα αρχεία ως απλός χρήστης. Πρέπει να το κάνεις ως root.
GRITAR wrote:1. Η όλη διαδικασία αναβάθμισης πρέπει να γίνει από το τερματικό; Υπάρχει κάποια άλλη λεπτομέρεια;
ΝΑΙ! Το καλύτερο είναι να γίνει όχι από τερματικό, αλλά από κονσόλα, χωρίς να τρέχει γραφικό περιβάλλον καθόλου. Ενδεχομένως να δουλέψει και από γραφικό περιβάλλον, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά για 100% σιγουριά, θέλει κονσόλα.
GRITAR wrote:2. Υπάρχει δυνατότητα να υπάρξει κάποιο παράδειγμα με εικόνες , για το θέμα, σε μελλοντικό οδηγό (Startup Guide);
Εφόσον είναι εντολές που δίνονται σε κονσόλα οι εικόνες δεν έχουν νόημα νομίζω.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Post by GRITAR »

Κλάμα...εγκαταλείπω.
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Post by GRITAR »

1. Για να μην θεωρηθώ ''ρίψασπις'' από τους συμμετέχοντες του φόρουμ θέλω να αναφέρω ότι εγκατέλειψα τις προσπάθειες αναβάθμισης, όταν μετά από ψάξιμο κλπ έφτασα στο σημείο , χρησιμοποιώντας την εντολή ''less'', να δω το περιεχόμενο των αρχείων περί ου ο λόγος (μέσα από τον εξομοιωτή τερματικού) πλην όμως δεν μπόρεσα να βρω προφανή τρόπο αλλαγής των καταλήξεων 14.0 σε 14.1. Επειδή με εξήταρε η εμφάνιση του spi, προχώρησα στην αναβάθμιση με τον παραδοσιακό τρόπο.
2. Μετά από ένα αποτυχημένο κατέβασμα του SALIX 14.1, δύο αποτυχημένα ''καψίματα'' σε dvds και με την τρίτη προσπάθεια εγκατάστασης, πλέον μιλάω για την καινούρια εκδοση. Είναι χάρμα οφθαλμών...Αλλά θα πρέπει εδώ να αναφέρω ότι εξεπλάγην αρνητικά όταν είδα ότι έλειπε το Liferea rss πρόγραμμα από τα ήδη προεγκατεστημένα (τότε νοστάλγησα την εκδοση 13.37 LI edition, που τα είχα όλα στο ''πιάτο'', ναι, ναι και το stardict). Σκέφτηκα όμως ότι ίσως αυτό να έγινε για εκπαιδευτικούς σκοπούς, ώστε να αναγκαστώ έρθω σε επαφή με το spi (από το Sourcery δεν κατέστη δυνατό να γίνει η εγκατάσταση λόγω ελλειπόντων εξαρτύσεων). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για πολύ καλό πρόγραμμα...Α Ψ Ο Γ Ο. Μπράβο!! Αυτό όμως που αντιμετώπισα είναι ότι για να εγκαταστήσω το Liferea, αξιοποιώντας την νέα πλέον φιλοσοφία της διανομής και τις εντολές του spi, το οποίο σημειωτέον δούλεψε άψογα, πέρασαν 5 ώρες με πολύ καλή σύνδεση στο διαδίκτυο και ακόμα η εγκατάσταση δεν είχε ολοκληρωθεί, οπότε και τερμάτησα την όλη ενεργεια. Ερωτώ λοιπόν , είναι φυσιολογικό για την εγκατάσταση αυτού του προγράμματος να απαιτούνται τόσες ώρες; Μήπως δηλαδή είχαμε κακομάθει στις προηγούμενες διανομές που είχαμε αυτά τα προγράμματα, όπως προείπα , στο ''πιάτο'';
3. Ποιό πρόγραμμα υπάρχει στα αποθετήρια για την χρησιμοιποίηση του για κάμερες σε Η/Υ; Δεν μπόρεσα να βρω κάποια όσο έψαξα.

Συγχαρητήρια για την έκδοση, καλή συνέχεια.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Post by gapan »

GRITAR wrote:1. Για να μην θεωρηθώ ''ρίψασπις'' από τους συμμετέχοντες του φόρουμ θέλω να αναφέρω ότι εγκατέλειψα τις προσπάθειες αναβάθμισης, όταν μετά από ψάξιμο κλπ έφτασα στο σημείο , χρησιμοποιώντας την εντολή ''less'', να δω το περιεχόμενο των αρχείων περί ου ο λόγος (μέσα από τον εξομοιωτή τερματικού) πλην όμως δεν μπόρεσα να βρω προφανή τρόπο αλλαγής των καταλήξεων 14.0 σε 14.1. Επειδή με εξήταρε η εμφάνιση του spi, προχώρησα στην αναβάθμιση με τον παραδοσιακό τρόπο.
Το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να ανοίξεις το αρχείο με ένα επεξεργαστή κειμένου (vim, nano, gedit, leafpad...).
GRITAR wrote:2. Μετά από ένα αποτυχημένο κατέβασμα του SALIX 14.1, δύο αποτυχημένα ''καψίματα'' σε dvds και με την τρίτη προσπάθεια εγκατάστασης, πλέον μιλάω για την καινούρια εκδοση. Είναι χάρμα οφθαλμών...Αλλά θα πρέπει εδώ να αναφέρω ότι εξεπλάγην αρνητικά όταν είδα ότι έλειπε το Liferea rss πρόγραμμα από τα ήδη προεγκατεστημένα (τότε νοστάλγησα την εκδοση 13.37 LI edition, που τα είχα όλα στο ''πιάτο'', ναι, ναι και το stardict). Σκέφτηκα όμως ότι ίσως αυτό να έγινε για εκπαιδευτικούς σκοπούς, ώστε να αναγκαστώ έρθω σε επαφή με το spi (από το Sourcery δεν κατέστη δυνατό να γίνει η εγκατάσταση λόγω ελλειπόντων εξαρτύσεων). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για πολύ καλό πρόγραμμα...Α Ψ Ο Γ Ο. Μπράβο!! Αυτό όμως που αντιμετώπισα είναι ότι για να εγκαταστήσω το Liferea, αξιοποιώντας την νέα πλέον φιλοσοφία της διανομής και τις εντολές του spi, το οποίο σημειωτέον δούλεψε άψογα, πέρασαν 5 ώρες με πολύ καλή σύνδεση στο διαδίκτυο και ακόμα η εγκατάσταση δεν είχε ολοκληρωθεί, οπότε και τερμάτησα την όλη ενεργεια. Ερωτώ λοιπόν , είναι φυσιολογικό για την εγκατάσταση αυτού του προγράμματος να απαιτούνται τόσες ώρες; Μήπως δηλαδή είχαμε κακομάθει στις προηγούμενες διανομές που είχαμε αυτά τα προγράμματα, όπως προείπα , στο ''πιάτο'';
Το αποτυχημένο κατέβασμα θα μπορούσες να το αποφύγεις αν είχες χρησιμοποιήσει το torrent. Με torrent δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση κάτι να μην κατεβεί σωστά.

Όσο για την έλλειψη κάποιων εφαρμογών σε σχέση με το 13.37 LI, μην ξεχνάς πως εκείνο ήταν special edition... Η έλλειψη έτοιμων πακέτων για το liferea, το stardict ή οποιοδήποτε άλλο, έχει να κάνει βασικά με το ότι μάλλον δεν είναι τόσο δημοφιλή και ότι κανένας από τους developers δεν βρήκε το χρόνο να ετοιμάσει κάποιο πακέτο. Οπότε μένει η χρήση των αντίστοιχων slackbuilds μέσω των slapt-src/sourcery/spi ώστε να εγκαταστήσεις τα πακέτα, αφού τα δημιουργήσεις πρώτα εσύ ο ίδιος...
GRITAR wrote:3. Ποιό πρόγραμμα υπάρχει στα αποθετήρια για την χρησιμοιποίηση του για κάμερες σε Η/Υ; Δεν μπόρεσα να βρω κάποια όσο έψαξα.
Εννοείς κάτι σαν το wxcam;
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Αναβάθμιση σε SALIX 14.1

Post by GRITAR »

Όσο αφορά το (1), είναι σαφές ότι έχω δρόμο ακόμα πολύ να διανύσω...Αλλά επιμένω ότι κάποια λεπτομέρεια είναι αυτή που μου διαφεύγει. Όπως και να'χει θα υπάρξουν και άλλες εκδόσεις στο μέλλον, οπότε θα το ξαναδούμε.
Όσο αφορά το (2), έκανα κατέβασμα και με torrent, αλλά ήταν προβληματικό το ''κάψιμο'' σε dvd...κακοτυχία της στιγμής μάλλον. Εάν ισχύουν αυτά που αναφέρεις τότε σίγουρα εύχομαι κάποια στιγμή να υπάρξει κάποια special edition...Όπως καταλαβαίνεις εγώ την έχω σίγουρα ανάγκη...
Όσο αφορά το (3) ναι κάτι τέτοιο εννοώ. Ευχαριστώ.
Post Reply