Αποτυχημένη Αναβάθμιση Samba

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Αποτυχημένη Αναβάθμιση Samba

Post by GRITAR »

Σας παραθέτω αυτά που μου έδειξε το τερματικό κατά την τελευταία αναβάθμιση του Samba:

Code: Select all

WARNING: Temporary file already exists, removing /usr/lib/libgse.so--###upgrade###
ERROR: can't write to a file: No space left on device
ERROR: error thrown
ERROR: Failed to extract file usr/lib/libsamdb.so.0.0.1.
ERROR: Package upgrade failed!
Αποτυχία εκτέλεσης εντολής: [/sbin/spkg -u --reinstall /var/slapt-get/./patches/packages/samba-4.1.16-i486-1_slack14.1.txz]
gritar[~]$ 
Υπάρχει κάποια εξήγηση γι'αυτό;
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Αποτυχημένη Αναβάθμιση Samba

Post by gapan »

Το λέει ξεκάθαρα:

Code: Select all

No space left on device
Έχει γεμίσει ο σκληρός σου.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Αποτυχημένη Αναβάθμιση Samba

Post by GRITAR »

Έχεις δίκιο gapan. Ο φάκελος /usr μου, δείχνει ότι από τα 15,7 GB έχει τώρα μόνο 200 MB ελεύθερο χώρο (98% used). Είναι δυνατόν να είναι έτσι, όταν τα μόνα επιπλέον προγράμματα σε σχέση με αυτά που είναι προεγκατεστημένα είναι το zimwiki,το cherrytree, το nixnote, το osmo, το liferea, το chromium, το Projectlibre και το freemind, χωρίς μάλιστα να έχω δημιουργήσει παραπάνω από ένα αρχείο από το κάθε πρόγραμμα; Επίσης δεν έχω αποθηκευμένα έγγραφα τύπου pdf ή libreoffice. Μήπως κάτι άλλο πάει στραβά; Καμμιά συμβουλή να ελευθερωθεί χώρος;
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: Αποτυχημένη Αναβάθμιση Samba

Post by GRITAR »

Τελικά δεν το απέφυγα. Προχώρησα σε format του δίσκου. Με την ευκαιρία λοιπόν αυτή έκανα, για πρώτη φορά, εγκατάσταση χειροκίνητα, ώστε να έχω μεγαλύτερο χώρο και χρησιμοποίησα αντί του xfs τύπου αρχείων, το ext 4.
Η όλη διαδικασία στέφτηκε με επιτυχία. Επιπλέον με την εγκατάσταση, εγκατέστησα και τις τελευταίες εκδόσεις του Cherrytree (35.7) και Zim wiki (0.62). Όλα καλά λοιπόν.
Post Reply