Claws Mail 3.11.1

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Claws Mail 3.11.1

Post by GRITAR »

Χθες αναβάθμισα το Claws Mail από 3.9.2 σε 3.11.1, χρησιμοποιώντας το πακέτο που ανέβασε ο Gapan. Έχω να αναφέρω τα εξής:
1. Το πρόσθετο RSSy στην αναβαθμισμένη έκδοση, παρουσιάζει κάποιες διαφορές σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση. Χαρακτηριστική είναι η διαφορά στις επιλογές που εμφανίζονται πατώντας το δεξί κλικ πάνω στον φάκελο My Feeds(RSS) καθώς και σε κάθε μια ροή. Ως αποτέλεσμα αυτού είχα το γεγονός ότι μετά από την αναβάθμιση δεν εκτελούνταν οι επιλογές - εντολές αυτές (πχ το refresh feed). Προσωπικά αναγκάστηκα να ξαναδημιουργήσω τον φάκελο My Feeds(RSS) και να ''ξαναβάλω'' τις ροές που είχα. Μετά από αυτό όλα λειτουργούσαν καλά.
2. Διαπίστωσα ότι όλα τα άλλα δούλευαν ΟΚ. Επιπλέον δούλεψε άψογα η επιλογή του πρόσθετου vcalendar ''subscribe to webmail cal'' , την οποία αγνοούσα (έβαλα το ical του ημερολογίου μου ).
3. Μετά την αναβάθμιση μου εμφανίζονταν το εικονίδιο που παραπέμπει σε διαθέσιμες αναβαθμίσεις το οποίο όμως παρέπεμπε σε αναβάθμιση του συγκεκριμένου προγράμματος στην προηγούμενη έκδοση (3.9.2). Όταν την επέλεξα ώστε να γίνει είχα τα ίδια προβλήματα με το πρόσθετο RSSy που ανέφερα παραπάνω.
4. Η ροή που αντιστοιχεί στο SALIX, μετά από κάθε rss feed, ξαναβγάζει ως καινούρια τα 15 μηνύματα της ροής (αυτό το έχουν και οι δύο εκδόσεις)

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλους.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Claws Mail 3.11.1

Post by gapan »

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση GRITAR. Και μόνο του το πρόβλημα 1, μου δείχνει ότι δεν πρέπει να το αναβαθμίσω αυτή τη στιγμή επίσημα στα repositories.

Η "αναβάθμιση" στην παλιότερη έκδοση που βρίσκεται στα repositories μπορούσε να αποφευχθεί αν είχες προσθέσει το claws-mail στη λίστα EXCLUDE στο /etc/slapt-get/slapt-getrc.

Το τελευταίο είναι πρόβλημα του claws-mail γενικότερα με κάποιες ροές, συμπεριλαμβανομένης της δικής μας, και τους το έχω επισημάνει, αλλά μάλλον δεν πρόκειται να το διορθώσουν.

Καλή ανάσταση και καλό Πάσχα!
Image
Image
Post Reply