ZIMBRA DESKTOP

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

ZIMBRA DESKTOP

Post by GRITAR »

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, έτυχε να ανακαλύψω την ύπαρξη του προγράμματος του θέματος. Πρόκειται για ένα open source e-mail client και όχι μόνο. Εγκαταστάθηκε εύκολα στον Η/Υ μου ακολουθώντας τις οδηγίες του site του προγράμματος, κατεβάζοντας προηγουμένως το πακέτο που προορίζεται για τα Linux os συστήματα. Από την δοκιμή του, μου άφησε την αίσθηση ότι συμπηρώνει τις ελλείψεις του claws mail (έχει πχ ενσωματωμένες λειτουργίες Calendar, Tasks κλπ) και ''κάθεται'' πιο καλά στο παμπάλαιο λάπτοπ μου, απ' ό,τι το Thunderbird. Μου αφήνει δε μια αίσθηση ευχρηστίας και λειτουργικότητας και παρέχει δυνατότητες επέκτασής του, εγκαθιστώντας επιπλέον extensions και apps. Το αναφέρω ως θέμα διότι μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση και θα'θελα να το προτείνω στο φόρουμ.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ZIMBRA DESKTOP

Post by gapan »

Αν και λέει παντού "open source" δεν βλέπω πουθενά κώδικα. Δεν θα το έλεγα αξιόπιστο...
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ZIMBRA DESKTOP

Post by GRITAR »

Είναι σαφές ότι γνωρίζεις καλύτερα από αυτού του είδους τις κρίσιμες λεπτομέρειες Gapan. Εγώ αρκέστηκα σ'αυτά που ανέφερε η wikipedia για το θέμα. Πάντως μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η ευχρηστία του. Καλή συνέχεια σε όλους.
Post Reply