ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by GRITAR »

Τις τελευταίες 3 βδομάδες έχω πρόβλημα όταν πάω να κάνω, είτε από τερματικό, είτε από το Gslapt, είτε από το Sourcery την τακτική επικαιροποίηση (update). Αργεί πάρα πολύ (πάνω από 10 λεπτά) και γίνεται ημιτελώς , δηλαδή δείχνει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με κάποιους mirrors ή servers (αν το λέω καλά).
Επιπλέον έχω πρόβλημα και με την λειτουργία του Pidgin (δείχνει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί - δεν έχω αλλάξει κάτι σε σχέση με πριν που λειτουργούσε άψογα) και του Gajim. Ειδικά με το τελευταίο δεν μπορώ να δημιουργήσω λογαριασμό γιατί δεν συνδέεται με κανέναν διαθέσιμο server (από τον κατάλογο επιλογής των διαθέσιμων servers).
Γνωρίζετε κάτι παραπάνω; Αν δεν τρέχει κάτι, τότε σίγουρα θα χρειαστώ περισσότερες συμβουλές (πιο λεπτομερείς απ' ό,τι στα αντίστοιχα site τους) για το Pidgin και κυρίως για το Gajim.

Καλή συνέχεια! Αναμένω συμβουλές.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by gapan »

Ποιο mirror χρησιμοποιείς; Παρατήρησα κι εγώ κάποια προβλήματα με τον ftp.cc.uoc.gr.

Το pidgin το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και δεν έχει πρόβλημα. Για το gajim δεν ξέρω, θα το κοιτάξω.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by GRITAR »

Αυτούς χρησιμοποιώ και εγώ gapan. Το Pidgin, όπως είπα, δούλευε κανονικά μέχρι πριν 3 βδομάδες.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by gapan »

Δοκίμασε κάποιο άλλο mirror. Το inode.at έχει επίσης πρόβλημα τώρα, αλλά όλα τα άλλα πρέπει να είναι ΟΚ. Σε κάποια τώρα PC έχω το belnet.be, σε κάποια το mirrorservice.org και σε κάποια το nluug.nl και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα.

Για το pidgin, δοκίμασε να δημιουργήσεις καινούριο προφίλ.

Code: Select all

mv ~/.purple ~/.purple-backup
και να ξαναβάλεις το λογαριασμό σου από την αρχή.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by GRITAR »

Ακολούθησα τις συμβουλές σου gapan, οπότε έχουμε τα εξής:
α. Το Pidgin τελικώς δεν είχε πρόβλημα. Το πρόβλημα το είχαν οι προβληματικοί τύποι του facebook, που ψάχνοντας ανακάλυψα σε μια ανάρτηση ότι διέκοψαν την δυνατότητα σύνδεσης του Pidgin με το Facebook, προφανώς για να προωθήσουν τον Messenger.Έτσι προς το παρόν ο Pidgin θα είναι για μόνο για επαφές του google+(δοκίμασα για twitter αλλά τζίφος).
β. Για το Gajim τελικώς έκανα λογαριασμό στον σέρβερ ubuntu-jabber.de. Βέβαια, για καλό και για κακό, αναβάθμισα σε Gajim 0.16.3 εγκαθιστώντας παράλληλα και το απαιτούμενο πακέτο python-nbxmpp 0.5.3.
γ. Δεν θυμάμαι όμως πώς να επιλέξω διαφορετικό mirror (και ίσως και κάποια συγκεκριμένη πρόταση για mirror;).
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6236
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by gapan »

Code: Select all

sudo reposetup
Τουλάχιστον αυτοί οι 3 που σου έγραψα πρέπει να είναι ΟΚ. Οποιοσδήποτε εκτός από τον κινέζικο και ίσως τους αμερικάνικους λόγω απόστασης θα είναι ΟΚ νομίζω.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡΣ;

Post by GRITAR »

Ευχαριστώ για την βοήθεια Gapan.
Καλό βράδυ.
Post Reply