Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Greek Forum
lipsari
Posts: 20
Joined: 24. Jun 2012, 21:39

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by lipsari »

Όλα πήγαν πολύ καλά. Εγκατέστησε τον οδηγό της nvidia, όμως, όταν έδωσα την εντολή : nvidia-xconfig μου απάντησε τα εξής: Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf". Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'. New X configuration file written to "/etc/X11/xorg.conf".

Τι κάνω από δω και πέρα γιατί οι γνώσεις μου δεν επαρκούν ούτε γι' αυτό.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by gapan »

reboot και δες αν δουλεύει.
Image
Image
lipsari
Posts: 20
Joined: 24. Jun 2012, 21:39

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by lipsari »

Το έκανα και μου έβγαλε ένα παράθυρο όπου έλεγε: Failed to start the X server (your graphical interface). It is likely that it is not set up correctly.
Μήπως έκανα ή δεν έκανα κάτι σωστά; Κι αν ναι, διορθώνεται;
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by gapan »

Τα πάντα διορθώνονται αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος τι συμβαίνει.

Μπορείς να τρέξεις

Code: Select all

nvidia-settings
και να δεις αν υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσεις για την κάρτα σου (ιδέα δεν έχω τι).

Επίσης βγάλε και τελείως τον nouveau από το σύστημά σου:

Code: Select all

spkg -d xf86-video-nouveau
Με την ευκαιρία: μπορείς να βγεις στη γραμμή εντολών και με Ctrl-Alt-F2 και να συνεχίσεις από εκεί, χωρίς reboot. Για να δοκιμάσεις τις αλλαγές που έκανες, τότε reboot.
Image
Image
lipsari
Posts: 20
Joined: 24. Jun 2012, 21:39

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by lipsari »

Αφαίρεσα τον nouveau έτρεξα την εντολή: nvidia-settings και μου έβγαλε ότι: ERROR: The control display is undefined; please run 'nvidia-settings --help' for usage information.

Κάνω reboot αλλά πάλι τα ίδια.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by gapan »

Κάνε αυτό που σου λέει το μύνημα. Τρέξε

Code: Select all

nvidia-settings --help
διάβασε τι επιλογές σου δίνει εκεί. Μάλλον με κάποιο τρόπο θα πρέπει να δώσεις το control display από ότι λέει το μύνημα...
Image
Image
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by gapan »

Τώρα αντιλήφθηκα ότι σου έχω γράψει βλακεία. Το nvidia-settings εκτελείται σε γραφικό περιβάλλον, αλλά αφού δεν το έχεις ήδη, δεν μπορείς να το τρέξεις!

Περίμενε λίγο μήπως βοηθήσει και ο djemos που σίγουρα ξέρει τις nvidia καλύτερα από μένα.
Image
Image
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by gapan »

Μερικές ιδέες ακόμα να τις δοκιμάσεις.

Με το nano ξέρεις πως να επεξεργάζεσαι ένα αρχείο κειμένου; Δεν είναι και τίποτα πολύ δύσκολο, με Ctrl-O αποθηκεύεις και με Ctrl-X το κλείνεις. Οι εντολές φαίνονται και κάτω κάτω στην οθόνη όταν το τρέχεις.

Κάνε ένα backup του xorg.conf όπως το έχεις:

Code: Select all

cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.nvidia
και άνοιξε το με το nano

Code: Select all

nano /etc/X11/xorg.conf
δες τα περιεχόμενα του. Αν μπορείς μετέφερε τα κι εδώ.

Άλλαξε τα περιεχόμενα σε αυτά (αν δεν είναι ήδη αυτά):

Code: Select all

Section "Device"
   Identifier     "Device0"
   Driver         "nvidia"
EndSection
αποθήκευση, έξοδος και δες αν δουλεύει πάλι. Αν όχι, άνοιξε πάλι το αρχείο με το nano και δοκίμασε αντί για "nvidia" ο driver να είναι "vesa".

Επίσης όταν ξεκινάει το PC, στην οθόνη του LILO, εκεί που πατούσες TAB προηγουμένως και έγραφες "Linux 3", τώρα γράψε "Linux nomodeset". Δοκίμασε όλους τους συνδυασμούς με/χωρίς nomodeset και nvidia/vesa.
Image
Image
lipsari
Posts: 20
Joined: 24. Jun 2012, 21:39

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by lipsari »

Καλημέρα. Δοκίμασα, όπως μου είπες, αντί για ΤΑΒ να πατήσω nomodeset και όταν το έκανα σε κάποια φάση, χωρίς να κάνω κάτι άλλο, έβγαλε το logo της nvidia και όλα λειτούργησαν μια χαρά. Κάνω επανεκκίνηση χωρίς να πατήσω ΤΑΒ και μου βγάζει παι λάθος. Τι πρέπει να κάνω για να μη χρειάζεται να πατάω ΤΑΒ κάθε φορά και να γράφω nomodeset; Δεν μου έβγαλε καμία επιλογή για να δοκιμάσω τις επιλογές που μου είπες. Επίσης, τώρα που φόρτωσε το γραφικό περιβάλλον, δοκίμασα να συνδεθώ στο δίκτυο ασύρματα και, παρότι έβλεπε το router μου, όταν έβαλα τον κωδικό για να συνδεθώ δεν συνδέθηκε. Η κάρτα που έχω είναι Atheros AR9285.
Όταν άνοιξα με το nano τον φάκελο /etc/X11/xorg.conf, ο driver ήταν nvidia.Τον άλλαξα σε vesa και μετά την επανεκκίνηση μου φόρτωσε το γραφικό περιβαλλον αλλά η οθόνη ήταν χωρισμένη στα 6. Η οθόνη, δηλαδή, που θα έπρεπε φυσιολογικά να φορτωθεί επί 6.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: Πρόβλημα με την εγκατάσταση του SalixOS Mate

Post by gapan »

Για να κάνεις το nomdeset μόνιμο.

Άνοιξε ένα τερματικό, γίνε root και άνοιξε με το nano το /etc/lilo.conf:

Code: Select all

su
nano /etc/lilo.conf
και στη γραμμή append που είναι κοντά στην κορυφή, πρόσθεσε και το nomodeset μέσα στα εισαγωγικά μαζί με τις άλλες παραμέτρους. Αποθήκευσε, βγες από το nano και τρέξε:

Code: Select all

lilo -v
Τώρα όταν ξεκινά ο υπολογιστής δεν θα χρειάζεται να δίνεις το nomodeset.

Για την ασύρματη κάρτα, πάλι ως root, δώσε τις επόμενες εντολές και αντέγραψε εδώ τα αποτελέσματά τους, να δούμε τι χρειάζεται:

Code: Select all

lspci -v
iwconfig
(βάλτα μέσα σε code tags)
Image
Image
Post Reply