ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Greek Forum
Post Reply
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Post by GRITAR »

Πριν λίγες μέρες και ενώ όλα λειτουργούσαν κανονικά χρησιμοποιώντας SALIX 13.37, με το άνοιγμα του Η/Υ και αφού είχα φτάσει στο σημείο να βάλω και τον κωδικό χρήστη μου, βγήκε ένα μήνυμα το οποίο με ενημέρωνε ότι η συνεδρία μου είχε διαρκέσει μόλις 10 δευτερόλεπτα ή ότι δεν υπήρχε χώρος στο δίσκο και έτσι δεν μπορούσε να ξεκινήσει. Επιπλέον με προέτρεπε να χρησιμοποιήσω ασφαλή συνεδρία ώστε να προσπαθήσω να διορθώσω το πρόβλημα. Ακολούθησα την οδηγία αυτή με αποτέλεσμα να εμφανιστεί ένα είδος τερματικού. Δεν κατέστει δυνατόν να επιδιορθωθεί τίποτα οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω ένα life cd άλλης διανομής ώστε να περισώσω τα αρχεία μου και έτσι το SALIX 13.37 μας τελείωσε και ήρθε στη θέση του το SALIX 14.0, πάντα xfce. Η διαίσθησή μου και μόνο αυτή μου λέει ότι για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να λειτουργήσει το πρόγραμμα XFCE. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να έχει γίνει; Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει κάποια διαδικασία, σειρά εντολών στο τερματικό ή κάτι άλλο που να μπορούμε να ακολουθήσουμε; Ευχαριστώ.
User avatar
gapan
Salix Wizard
Posts: 6238
Joined: 6. Jun 2009, 17:40

Re: ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Post by gapan »

Το πιο πιθανό είναι αυτό που έγραφε: δεν υπήρχε χώρος στο δίσκο. Μάλλον σου είχε γεμίσει τελείως.
Image
Image
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Post by GRITAR »

Δικό μου λάθος που δεν ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου ότι ο σκληρός δισκος των 60 GB είχε ελεύθερο χώρο γύρω στα 40 GB. Γενικά φροντίζω να υπάρχει πάντα πολύς ελεύθερος χώρος και κρατώ τα απολύτως απαραίτητα αρχεία.
User avatar
BlackKnight
Posts: 12
Joined: 7. Oct 2013, 11:52
Location: Hellas, Athens

Re: ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Post by BlackKnight »

GRITAR wrote:Πριν λίγες μέρες και ενώ όλα λειτουργούσαν κανονικά χρησιμοποιώντας SALIX 13.37, με το άνοιγμα του Η/Υ και αφού είχα φτάσει στο σημείο να βάλω και τον κωδικό χρήστη μου, βγήκε ένα μήνυμα το οποίο με ενημέρωνε ότι η συνεδρία μου είχε διαρκέσει μόλις 10 δευτερόλεπτα ή ότι δεν υπήρχε χώρος στο δίσκο και έτσι δεν μπορούσε να ξεκινήσει. Επιπλέον με προέτρεπε να χρησιμοποιήσω ασφαλή συνεδρία ώστε να προσπαθήσω να διορθώσω το πρόβλημα. Ακολούθησα την οδηγία αυτή με αποτέλεσμα να εμφανιστεί ένα είδος τερματικού. Δεν κατέστει δυνατόν να επιδιορθωθεί τίποτα οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω ένα life cd άλλης διανομής ώστε να περισώσω τα αρχεία μου και έτσι το SALIX 13.37 μας τελείωσε και ήρθε στη θέση του το SALIX 14.0, πάντα xfce. Η διαίσθησή μου και μόνο αυτή μου λέει ότι για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να λειτουργήσει το πρόγραμμα XFCE. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να έχει γίνει; Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει κάποια διαδικασία, σειρά εντολών στο τερματικό ή κάτι άλλο που να μπορούμε να ακολουθήσουμε; Ευχαριστώ.

Το ίδιο θέμα αντιμετόπισα κι εγώ με Salix 14 σε παλιό pc. Έκανα ξανά εγκατάσταση. Θα δόυμε πως θα πάει.
aka Black_Horseman
GRITAR
Posts: 106
Joined: 24. Oct 2012, 18:11

Re: ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Post by GRITAR »

Σε εμένα πάει ως τώρα άψογα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο και τα παιδιά μου που είναι πλέον πλήρως εξοικειωμένα με τον τρόπο λειτουργίας.
User avatar
BlackKnight
Posts: 12
Joined: 7. Oct 2013, 11:52
Location: Hellas, Athens

Re: ΞΑΦΝΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SALIX 13.37

Post by BlackKnight »

GRITAR wrote:Σε εμένα πάει ως τώρα άψογα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο και τα παιδιά μου που είναι πλέον πλήρως εξοικειωμένα με τον τρόπο λειτουργίας.

Κι εμένα μετά τη δεύτερη εγκατάσταση όλα οκ. Και η ασύρματη σύνδεση με την 1η! Salix 14.0 Xfce.
aka Black_Horseman
Post Reply